Ekibinizin performansını yükseltecek 7 ipucu

  • Ana Sayfa
  • Tüm Haberler
  • Ekibinizin performansını yükseltecek 7 ipucu

Bir lider olarak ekibinizin performansını geliştirecek yöntemleri bulmanız ve süreçle birlikte gerektiğinde de mevcut uygulamaları yenilemeniz gerekiyor. İnsan kaynakları yöneticisi Gizem Topsakal Acet, bu konuda size yardımcı olacak 7 ipucu paylaştı.

Ekip performansı iş hayatı için tamamen “etkiye tepki” modelidir. Nasıl ki ekip performansı şirketin başarısına, hizmet kalitesine, ciro artışına, şirket içi motivasyon ve inancın artışına etki ediyorsa; şirketin dışarıdaki başarısı, kârlılık oranı, yönetici başarısı, hizmet ve ürün kalitesi gibi birçok etken de ekip performansını en çok etkileyen konulardan biri.

Ekiplerimizin performansının yükselmesi bu kadar önemli ve değerliyken bizler bu performans artışına nasıl pozitif etkiler sağlayabiliriz? Peki, hem sürece daha hakim olabilmek hem de ekibin performans artışı için başka neler yapılabiliriz?

Enerjik toplantıları ihmal etmemek

İletişim, bilgi akışının aktifliği ve sosyal ortamlar insan psikolojisinde pozitif tutumları arttırmaktadır. Bu noktada en önemli konulardan biri “kopukluk” olmasına izin vermeden düzenli bir iletişim ağı kurmak en önemli adımdır.

Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz içindir algısını unutturmamak

Hedefler verilirken çoğunlukla bireysel verilse de muhakkak tüm ekibin de etkileneceği ve etkileyeceği büyük ve ortak bir hedef daha olmalıdır. Bu, çalışanların ekip olduklarını ve bazen birbirleri için de mücadele etmeleri gerektiklerini hatırlatmanın en güzel yoludur.

Hedefler konusunda objektif ve şeffaf olmak

Hedeflerin şeffaf, açık, akılca kalıcı, ulaşılabilir olması konusunda hemfikiriz. Bunun yanında bu hedefler konusunda ekip arkadaşlarınızla el sıkışmanız ve kabul görüldüğünden emin olmanız bu süreci kolaylaştıracak önemli detaylardandır. Ekip arkadaşlarınızın inanmadığı ve güven duyamadığı bir hedefe koşması, bu süreçte gerçekçilikten sizleri uzaklaştırabilecek önemli bir konudur.

İşi heyecanlı ve eğlenceli bir hale getirmek

Her ne kadar büyüsek de içimizdeki çocuğun bazen oyunlara ihtiyacı olabiliyor. İşte tam da bu noktada elinizdeki fırsatı değerlendirme zamanı. Hedeflere ulaşmak için kurgulanmış oyunlar inşa edebilirsiniz. Bu tatlı rekabet hem ekibinize enerji katacak hem de hedefe ulaşmayı eğlenceli hale getirecektir.

Buddy’lik sisteminden yararlanmak

Ekip arkadaşlarınızın birlikte çalışmalarına olanak sağlayabilecek bir diğer sistem ise buddy’liktir. Bu sistem, kişilerin zayıf yönlerini geliştirmek, doğruyu pekiştirebilmek ve birbirleriyle daha güçlü bir bağ kurabilmeleri için güzel bir kaynak sağlayacaktır.

Koçluk ve geri bildirim kültürünü aktif olarak kullanmak

Koçluk ve geri bildirim, sizlerin tecrübe ve deneyimlerinizi durum ve vakalara göre ekip arkadaşlarınıza aktarabilmenin en güzel yoludur. Bu sayede hem ekibinizin gelişimine ışık tutabilir hem de düzenli takip ederek onları yönlendirebilme şansını yakalamış olacaksınız.

Düzenli bilgi akışı ve raporlama sistemi kurmak

Ekip içerisinde herkesin güncel akışı takip edebileceği, hedefe gideceği yolu, ekibin neresinde kaldığını gözlemleyebileceği bir raporlama ve iş akış sisteminin kurulması, ekip içi bilgi alışverişinin sağlıklı ilerlemesi, insanların cesaretlenmesi konusunda önemli katkılar sağlayacak başka bir konudur.

Aslında farkındalık en önemli detaydır. Ufak detayların büyük başarıları getireceğini fark etmek en büyük başlangıçtır. Performans gelişimini sağlayabilmek için yukarıda sıraladığımız basit, ama etkili olan bu detaylar size önemli bir yol haritası olacaktır.

Sorularınız mı var?

Bilgi formumuzdan bize ulaşın. Uzmanlarımız yanıtlasınlar

İletişim